Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Skartovače

Jak vybrat skartovací přístroj?

Skartovací stroj je nutným vybavením vaší kanceláře a hodí se i do domácnosti. Pomáhá vám předcházet nežádoucímu úniku dat a informací. Žijeme v informační době, a proto důvodů, proč si pořídit skartovací stroj, je hned několik.

 

 

 

Rychlé odkazy

 

 

 

Odkazy na osvědčené výrobce

 

 

 

Podle čeho vybírat?

 

Existuje hned několik kritérií, které je třeba před samotným nákupem zvážit, pro přehlednost jsme je rozdělili do následujících kroků.

 

 

1) Jak moc spolehlivě chceme údaje ochránit?

 

Obecně platí, že čím vyšší ochranu dat požadujeme, tím menší částice dokumentu by měly skartací vzniknout. Zde hraje hlavní roli typ řezu. Existují dva druhy řezu:

 

řez na proužky (jinak též přímý řez či proužkový řez)

 

◦     skartuje více listů najednou, ale stupeň utajení je nízký a ochrana dat tedy není příliš spolehlivá

◦     proužky lze zpravidla použít jako výplň do balíků, což je u křížového řezu problém (částice práší a špatně se s nimi manipuluje)

 

křížový řez (jinak též příčný řez)

 

◦     spolehlivá ochrana dat (čím menší částice, tím lepší)

◦     menší objem skartovaného materiálu

 

 

Skartovače se dále liší velikostí částice, podle níž určujeme stupeň utajení. Stupňů utajení je 5 a jsou určeny standardem DIN a vyhláškami NBÚ.

 

DIN 32757-1

Vyhl. č. 339/1999 Sb.

Vyhl. č. 528/2005 Sb.

Orientační velikost řezu

1

 

 

 

2

V (Vyhrazené)

1

Proužky max. 6 mm

3

D (Důvěrné)

2

Částice max. 4x 80 mm
Proužky max. 2 mm

4

T (Tajné)

3

Částice max. 2 x 15 mm

5

PT (Přísně tajné)

4

Částice max. 0,8 x 13 mm

 

 

 

2) Kolik papírů budeme skartovat „na jeden zátah“ a jak často?

 

U skartovaček rozlišujeme tzv. kapacitu skartace, která udává, kolik listů papíru dokáže stroj zpracovat najednou. Zde je potřeba dát pozor na trik některých výrobců, kteří udávají kapacitu v listech papíru o gramáži 70 g/m2. Běžný kancelářský papír má však gramáž 80 g/m2. Solidní prodejci skartovaček tedy uvádějí kapacitu vždy primárně v této gramáži.

 

Pokud kapacitu skartace překročíte, u levných strojů hrozí spálení motoru nebo poškození skartovacího mechanismu. Kvalitnější stroje (Bonsaii, Fellowes apod.) disponují zpravidla ochranou proti zahlcení (pokud stroj skartaci nezvládá, obrátí chod a papíry vrátí) a ochranou proti přehřátí (při přehřátí motoru se stroj automaticky vypne a rozsvítí příslušnou kontrolku), což značně usnadňuje práci, protože nemusíte papíry přepočítávat - stačí brát balíček papíru odhadem a nemusíte se bát poškození stroje.

 

Pokud potřebujete skartovat najednou větší množství papíru (např. obsah celého šanonu, či několika šanonů), měla by vás zajímat maximální doba nepřetržité skartace. Ta udává, jak dlouho je stroj schopen skartovat bez přestávky, aniž by se přehřál. Levné a méně kvalitní stroje potřebují přestávku po 2-5 minutách. Někteří výrobci dobu skartace neuvádí. Pokud potřebujete delší dobu skartace, lze doporučit značku Kobra, která je známá svými 24-hodinovými motory, nebo Bonsaii, jejíž přístroje řady S vydrží skartovat 1 až 4 hodiny.

 

Dobrým pomocníkem je tzv. automatický podavač nebo též autofeeder. Skartovací stroje s tímto systémem mají zásobník, do kterého uložíte velký balík papírů (až stovky listů), zapnete stroj a necháte ho, aby se o skartaci sám postaral. Výhodou je, že není potřeba u skartovače stát a zásobovat ho papírem. Nevýhodou je pomalejší skartace, neboť stroj si bere papíry po jednom. Stroje s automatickým podavačem vyrábí např. značky Rexel, HSM a Fellowes.

 

 

Neméně důležitým parametrem je objem koše, který se udává v litrech. Čím větší koš, tím méně jej budete muset vysypávat. Je vhodné, pokud koš má dostatečně velké průhledové okno, kterým vidíte zaplnění koše. Pokud se totiž koš zaplní a snažíte se skartovat dál, může dojít k zahlcení skartovacího mechanismu a u méně kvalitních strojů hrozí jeho poškození či spálení motoru.

 

Pozor si také dejte na způsob vyprazdňování koše. Méně kvalitní stroje vyžadují zvednutí řezací hlavy a její položení vedle na podlahu, čímž si zpravidla při každém vysýpání naděláte kolem skartovačky nepořádek. Lepší stroje mají vysouvací mechanismus, kdy koš funguje jako „šuplík“. To je mnohem pohodlnější a šetří to čas.

 

Některé skartovače vyžadují místo koše odpadní pytle. To je na jednu stranu praktické, na druhou stranu tím vznikají náklady na spotřební materiál.

 

 

3) Jaký materiál potřebujete skartovat?

 

Samozřejmě skartovačky jsou primárně určeny ke skartaci papíru. Důležité je však ujasnit si formát papíru, který potřebujete skartovat a tím pádem šířku vstupu skartovacího stroje. Nejčastější je formát A4, který odpovídá šířce vstupu skartovače 220 mm a výš. Existují i skartovací stroje pro formát A3 a větší, takový stroj však většinou nepořídíte pod 20 000 Kč.

 

Při skartaci papíru se vám často do skartovačky připletou kancelářské sponky či drátky ze sešívačky, je tedy vhodné vybírat stroj, u kterého výrobce přímo deklaruje možnost skartace těchto komponent. Svědčí to i o vyšší odolnosti řezného mechanismu.

 

 

Poměrně velká část skartovačů podporuje i skartaci CD/DVD či kreditních karet. Pokud chcete tyto věci skartovat, vybírejte přístroj s odděleným vstupem a odděleným košem, aby se vám nemíchal plastový odpad s odpadem papírovým. Umožní vám to bezproblémové třídění odpadu.

 

Na trhu existují i specializované skartovací stroje, určené např. pro skartaci kartonu nebo celých šanonů vč. mechaniky. Ceny takových přístrojů se zpravidla pohybují ve vyšších desítkách či stovkách tisíc.

 

 

4) Co dále může hrát roli v rozhodování?

 

Kromě výše zmíněných parametrů vás pravděpodobně bude zajímat také jak skartovačka vypadá, tedy design. Některé stroje jsou navrženy čistě po praktické stránce bez ohledu na estetiku, jinde si výrobce dal záležet i na tom, aby skartovačka nehyzdila váš interiér. Zde však nelze stanovit objektivní měřítka, každý má svůj vkus a představu.

 

Poměrně důležitým parametrem je hlučnost skartace. Někteří výrobci ji vůbec neuvádí a někteří ji bohužel uvádí v různých podivných jednotkách, objektivní srovnání je zde tedy poměrně složité. Ze zkušeností vyplývá, že na designu a hlučnosti si nejvíce dávají záležet prémioví výrobci, jako jsou Fellowes či Bonsaii. U velkých značek jako Rexel, Kobra či HSM lze též v nabídce nalézt tiché a příjemně vypadající stroje.

 

 

Nákupního rádce připravil obchod Alemat.cz.

Porovnat skartovače